fbpx
  • Telefon: +905327324060
  • E-Posta: info@dijitaldr.com

Adını Sıklıkla Duyduğumuz SEO Nedir?

Doktor Siteleri > Blog > SEO > Adını Sıklıkla Duyduğumuz SEO Nedir?

Anlam Bakımında SEO Nedir?

SEO Nedir, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Organik (ücretli olmayan) arama motoru sonuçları aracılığıyla web sitesi trafiğinin hem kalitesini ve miktarını hem de markanızın keşfedilmesini artırmayı sağlar.

Günümüzün web siteleri, bir web sitesinden daha çok bir dolu uygulamayı barındıran bir platform niteliğindedir ve uygulamalar arama motorlarıyla her zaman iyi çalışmayan birçok süslü özellikle birlikte gelir. SEO iste bu noktada içeriğe odaklandığı için sitenizi on sıralara taşımak için gerekli ihtiyacı karşılar. Tabii ki doğru şekilde tasarlayıp inşa ettiğiniz taktirde.

Geniş ölçekte, SEO’nun günden güne normallesen bir pazarlama taktiği haline geldiğini görüyorum; tıpkı TV, radyo ve basının geleneksel pazarlama taktikleri olduğu gibi.

Duane Forrester

SEO Nedir?
SEO Nedir? Arama Motoru Optimizasyonu

SEO Neden Önemli?

SEO Nedir sorusu burada tekrar aklınıza gelebilir, organik arama çoğu zaman web sitesi trafiğinin birincil kaynağıdır. Dünyada en çok ziyaret edilen web sitesi olan Google, aynı zamanda 1 milyardan fazla kullanıcısı ile dünyanın en popüler e-posta sağlayıcısıdır. Yine Google’ın sahibi olduğu YouTube en büyük ikinci arama motorudur. Google ve diğer arama motorları tarafından güvenilir bir kaynak olarak son derece görünür olmak, her zaman bir markanın yararına olacaktır.

SEO’nun Performansı Ölçülebilir mi?

Markalar ayrıca nerede olduklarını, nereye gittiklerini bilmek ve anlamak ister. Bunun kolay yolu geleneksel kanallara göre dijitalde çok daha kolaydır. İyi bir SEO iyileştirmeleri hedefleyecek şekilde tasarlandığından iyileşme yönündeki hareketler ve belirlenen hedefler arasındaki ilişkiler açıkça takip edilebilir.

SEO Nedir? Güven ve Güvenilirlik Nasıl Sağlar?

Bir markayı otorite olarak yapılandırmak sabır, çaba ve bağlılık gerektirir; ancak tabii ki en temelde müşterilerin bir markaya güvenmesini sağlayan en temel unsur değerli, güvenilir ve kaliteli bir ürün veya hizmet sunmaktır. SEO’nun amacı, web sitesinin özelliklerinin güveni ve güvenilirliği sayesinde aramada kolayca keşfedilebilen temiz, etkili bir kullanıcı deneyimi ile güzel bir web sitesi için güçlü bir temel oluşturmaktır.

İyi SEO Daha İyi Bir Kullanıcı Deneyimi Demektir!

Müşteriler çoğunlukla ne istediklerini bilerek araştırdıkları için aradıkları sonucu bulamazlarsa bir sorun çıkacak, aradığını bulamadan sıkılarak web sitenizden ayrılacaktır. Google burada kullanıcıdan yana bir değerlendirme yapar. Kullanıcılara aradıkları bilgileri daha az tıklamayla, hızlı ve kolay bir şekilde sunan web sitelerini üst sıralara taşır. Dijital ajanslar kaliteli SEO ile olumlu bir kullanıcı deneyimini bir araya getirerek markanın lehine kullanır.

SEO Görece Ucuzdur!

SEO, bir pazarlama maliyeti değildir; bu gerçek bir ticari yatırımdır. SEO diğer alternatiflere göre nispeten ucuzdur.

Yerel SEO daha fazla etkileşim, trafik ve dönüşüm demektir.

Yerel optimizasyonlar, bir markanın yerel düzeyde mesajlaşması için uygun bir ortam oluşturmak üzere belirli ülkelere, şehirlere ve bölgelere odaklanır. SEO uzmanları bunu, markanın web sitesinin, yerel alıntılar ve bağlantılar dahil, içeriğini ve markanın ait olduğu konum ve sektörle ilgili yerel listeleri optimize ederek yapar.

SEO, satın alma döngüsünü etkiler.

Alıcılar açısından internetin en büyük avantajlarından biri araştırmalarını kolaylıkla, oturdukları yerden yapabilmeleridir. Karşılarına çıkan seçeneklere güvenebilmek kadar arama sonuçları arasında da iyi fırsatları yakalamak, çığır açan farklı ürün veya hizmetleri seçmek isterler. SEO taktiklerini kullanmak ve müşterilere sunduğunuz şeyin önemi ve güvenilirliği bir oyun değiştirici olacaktır. Doğru yapıldığında kuşkusuz satın alma döngüsünü de olumlu yönde etkiler.

SEO daima güncellenen en iyi uygulamaları kullanır.

Google’ın her yıl binlerce algoritma değişikliği yaptığını biliyoruz. Arama dünyasının evrimleşme şekli, temelde Google’a bağlı olarak, değişikliklerin rekabetin önünde sürekli izlemeyi gerektirir. Proaktif olmak ve büyük algoritma değişikliklerini izlemek markanıza fayda sağlar. Çok geride kalırsanız, geri dönmek son derece zor olur.

SEO’yu anlamak web dünyasını anlamanıza yardımcı olur.

Yığınla kısaltma ve terimin olduğu dijital iletişim dünyasının yeterince zor anlaşıldığının farkındayız. SEO’nun zirvesinde kalmak, arama için meydana gelen büyük değişiklikler için döngü içinde olmayı içerir. Böylece webde gerçeklesen tüm yeniliklerin farkında olarak markanızı büyütmeniz sizi rekabetin önüne taşıyacaktır.

SEO uzun vadeli bir taktiktir.

SEO için yaptığınız yatırımın donuşunu ilk yılında gözle görülür bir şekilde görmeye başlarsınız. Yatırımınızın boşa gitmemesi için pazar geliştikçe, en iyisi trendleri ve değişiklikleri yakından takip etmektir. SEO için ayırdığınız zaman, caba ve bütçe ile doğru orantılı olarak web siteniz uzun süre pazarda değerli bir rakip olmaya devam eder.

Arama sonuçlarında 1. sayfada değilseniz, üzgünüz, trafik kazanmıyorsunuz. SEO dünyasında, Sayfa1’de değilseniz muhtemelen organik arama oyununda güçlü olmadığınız bir gerçektir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, ilk üç organik arama sonucunun tüm tıklamaların yaklaşık yüzde 40’ını oluşturduğunu gösteriyor. 1. sayfada değilseniz, olmanız gerekir.

İyi SEO’nun Temelleri Nelerdir?

İyi bir SEO için arama motorlarını, arayan kişileri anlamak yeterli değildir; işin önemli bir kısmı rekabet ortamını anlamaktan geçer. Çünkü SEO açısından üst sıralara çıkmak için pazarda karşılanmayan seçenekleri bularak arayan kişiler için o boşluğu doldurmak kritiktir.

İyi bir SEO sonucu için basitçe yapabilecekleriniz:

  • Aynı sayfanın birden çok sürümü arasında gezinin.
  • İçeriği arama motorları için görünmez kılan teknik sorunları çözün.
  • Sitenizi hızlandıracak tüm yolları kullanın. Örneğin, görsel ögelerin siteyi yavaşlatmasına
  • izin vermemek gibi.
  • Uygun sunucu ayarlarını kullanın.
  • Web sitenizde görsel ögeleri, içeriği, kullanıcı deneyimini bir arada güçlendirin ve sosyal medyayı; ücretli aramayı ve analitiği entegre edin.

Teknoloji gelişmeye devam ettikçe, SEO yeni arama yöntemleri, aranacak yeni cihazlar ve yeni arama türleri ile gelişecek, ancak sabit kalacak tek şey, insanların arama arzusudur. Gündemi yakalamak, yeni jargonları takip etmek, sesli arama gibi yeni teknolojilere uyum sağlamak web sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda kalmasını sağlayacak. SEO Nedir, SEO çalışması nasıl yapılır gibi sorularda bizden destek almak için çekinmeyin!